• رود در مجاورت شالیزار

  تصویر اول/ رود کوچکی که یکی از شاخه‌های رودخانه هراز است در مجاورت زمین کشاورزی - میراب (مدیریت کننده و تقسیم کننده آب رود بین کشاورزان) خبر داده که آب گل آلود (که آب پر حجم و پر فشار و مناسب زمین است) بزودی قطع خواهد شد و بهتر است از زدن تراکتور منصرف شویم ولی پدر قبول نمی‌کند ...

 • انتقـال آب از رود به شـالیزار

  آب رود بوسیله لوله‌هایی که قبلا کار گذاشته شده به زمین منتقل می‌شود. آب گل آلود باعث می‌شود گودال بزودی پر از گل و لای شود.

 • آب پر از گل و لای رود

  این آب گل آلود حاوی املاح زیادی می‌باشد که برای رشد برنج بسیار مفید است. قیمت و ارزش زمین‌هایی که در مجاورت رود قرار دارند بیشتر از سایر زمین‌هاست. خدا رو شکر زمین‌های پایین دست نیاز به آب نداشتند واگر نه ممکن بود گرفتن آب طبق معمول باعث نزاع و درگیری شود.

 • خالی کردن گل و لای از گودال

  یک ماه قبل - پدر در حال بیرون کردن گل و لای از گودال. این کار به طور مرتب باید هر چند وقت انجام شود - شالیزارهای سرسبز که بزودی تغییر رنگ می‌دهند ...

 • شالیزار پس از درو

  تراکتور نمی‌تواند زمین خشک تازه درو شده را شخم بزند.

 • آب در حال پیشروی در زمین خشک که بتازگی درو شده

  آب در حال پیشروی در زمین. برای اینکه تراکتور بتواند زمین را شخم بزند باید آب به همه جای زمین برسد و تا این اتفاق نیفتد تراکتور وارد زمین نمی‌شود برای همین آب در این مرحله‌ی آماده کردن شالیزار برای کشت مجدد، بسیار مهم است.

 • تراکتور در حال آماده شدن برای ورود به زمین

  در حال اتصال چرخ آهنی و سایر ادوات به تراکتور برای شخم شالیزار که روز قبل درو شده و آماده کردن آن برای کشت مجدد.

 • تـراکتـور در حال ورود به زمـین

  تراکتور بالاخره وارد زمین می‌شود.

 • تراکتور مشغول شخم زمین

  پدر و پسر عمه مشغول حرف‌های تخصصی کشاورزی. پدر می‌گوید دلیل اصلی آماده شدن زمین توسط تراکتور، نه دیسکی است که به انتهای آن بسته شده، بلکه وزن بالای تراکتور و چرخ‌های آن است که باعث فرو کردن علوفه‌ها در زیر گل می‌شود ....

 • تراکتور مشغول شخم زمین

  تراکتور مشغول شخم زمین. پدر در زمین پایین دست وضعیت آب را بررسی می‌کند تا تراکتور پس از اتمام کار در زمین بالا دست، به آن‌جا برود.

 • تراکتور مشغول شخم زمین - پدر در حال نظارت

  پدر (احمد داودی) در حال نظارت بر کار تراکتور

 • خراب شدن تراکتور

  تراکتور در حین کار جوش آورده. مشکل از رادیاتور آن است.

 • خراب شدن تراکتور - باز کردن رادیاتور

  باز کردن رادیاتور تراکتور و بردن آن برای تمیزکاری. مشکل برطرف شد البته با تعویق چند ساعته کار

 • تلاش دو پسر عمو برای سوزاندن علوفه‌ها

  پشت تراکتور در زمین مجاور، تلاش ناموفق پسرعموها برای آتش زدن علوفه‌های بجا مانده از درو دیروز. شب قبل باران باریده و علوفه‌ها خیس هستند

 • نتیجه کار تراکتور

  نتیجه کار - پدر راضی نیست و باید دوباره با ماشین کشاورزی (تیلر) زمین را شخم یزنیم. هزینه تراکتور 600 هزار تومان شد.

 • تراکتور در حال خروج - ایجاد راه بندان

  تراکتور در حال خروج از جاده خاکی منتهی به زمین. راه بندان در جاده خاکی باعث می‌شود نیم ساعتی معطل شویم. اوج کار کشاورزی در اوایل مرداد، همه کشاورزان در تکاپو هستند.

 • خرید ابزار شخم

  خرید کشتی کوچک (در اصطلاح محلی نو) که یکی از ابزارهای شخم است قبل از عظیمت به زمین. پدر به قیمت 250 هزار تومان آن را می‌خرد چون چاره دیگری ندارد.

 • ابزار شخم تیلر

  با خرید نو، کلیه ابزارها برای شخم کامل می‌شود. وقت حرکت به سمت زمین است ...

 • شخم تکمیلی با تیلر کشاورزی

  مرزها در کشاورزی برنج بسیار مهم هستند. پدر دور اول را که تیلر مجاور مرزها حرکت می‌کند خودش می‌رود و از دور دوم تیلر را به دست من می‌سپارد. برای تصور مدت زمانی که باید تیلر حرکت کند تا کل زمین شخم شود، تصور کنید دایره‌ای به مساحت 8000 مترمربع (به شعاع 50 و نیم متر) دارید و باید در محیط این دایره حرکت کنید و در هر دور حدود نیم متر به شعاع دایره نزدیک‌تر شوید تا به مرکز دایره برسید. سرعت تیلر نیز در هنگام شخم، بیشتر از 5 کیلومتر در ساعت نیست. محاسبه ریاضی بالا را نمی‌دانم ولی این کار برای ما حدود 8 ساعت طول کشید. پدر می‌گوید دوران تیلر زدن ما تمام شده و دیگر حوصله نشستن پشت ماشین تیلر را ندارم.

 • شخم تکمیلی با تیلر

  شخم تکمیلی با ماشین تیلر. زحمت دوباره، گردن من، در نتیجه کار نه چندان خوب تراکتور.

 • نتیجه نهایی شخم با تیلر

  نتیجه نهایی کار بعد از شخم، دو عکس بالا بلافاصله بعد شخم و دو عکس پایین چند ساعت بعد پس از باز کردن لوله آب. پدر راضی است و تاکید می‌کند که حالا زمین آماده کشت دوم است.

 • نتیجه نهایی من بعد از 8 ساعت شخم! رضایت پدر بهترین دستمزد برای من.

 • کندن تیم

  عملیات کندن نشاها از خزانه برنج (در اصطلاح محلی تیم جار). 4 کارگر مشغول کندن هستند. عمل کندن نشاها از خزانه باید با دقت بسیار بالا صورت گیرد تا ریشه‌ها قطع نشوند. پس از درآوردن نشاها از زمین خزانه، در صورتی که گل و لای زیادی داشته باشد، آنها را در آب می‌شویند. عملیات کندن نشا از تیم جار و کاشت آن‌ها در زمین اصلی باید بلافاصله با حداقل زمان ممکن انجام شود، چرا که اگر نشای کنده شده مدتی در معرض تابش آفتاب قرار گیرد، به سرعت زرد و پژمرده می‌شود و از بین می‌رود. نشاها پس از کنده شدن تیم جار به صورت دسته‌های کوچک آورده می‌شوند و در زمین از قبل آماده شده (شخم زده شده) با فواصل معین تقسیم می‌شوند تا آماده برای نشاکاری باشد. تکته جالب اینجا، جیغ و داد ناگهانی و فرار این 4 کارگر با دیدن ماری بود که نزدیک به محل نشستن آن‌ها بود. خطاب به پدر می‌گفتند: حاجی اینجا مار هست و پدر هم که از مار هیچ ترسی ندارد مار را گرفته و در جوب رها می‌کند و کارگرها دوباره مشغول به کار می‌شوند. این 4 کارگر در مجموع حدود 300 هزار تومان مزد دریافت کردند. در سمت چپ به طور همزمان، تراکتور مشغول آماده کردن زمین برای نشاکاری است. صاحب تراکتور نیز 500 هزار تومان مزد گرفت.

 • خزانه برنج چند روز قبل

  چند روز قبل - تیم جار (خزانه برنج). در خزانه‌ی کشت دوم، نیازی به نگه‌داری شدید که در کشت اول وجود داشت و پلاستیک زدن برای حفظ گرما نمی‌باشد. دلیل اصلی آن هم مساعد بودن هوای تابستان برای برنج است (خزانه کشت اول در اوایل بهار انجام می‌گیرد که هوا سرد می‌باشد)

 • خزانه برنج

  خزانه برنج از نزدیک، زمان نشا نزدیک است ..

 • ورود کارگرها به زمین برای نشا

  کارگرها در حال ورود به زمین برای نشا در ساعت 6 صبح. نشا از مهم‌ترین و سخت‌ترین قسمت‌های کشاورزی است.

 • کارگران مشغول نشا

  کارگران مشغول نشا. 14 کارگر که در مجموع حدود یک میلیون مزد می‌گیرند. متاسفانه امسال مانند بسیاری از کشاورزان دیگر، تیم کم آوردیم (خالی بودن زمین سمت راست) و پدر فردای آن روز، تیم کشاورز دیگری را (که اضافه داشت) خریداری کرد و با 3 کارگر دیگر نشای آن را انجام داد. کم نیاوردن تیم برای نشا، یکی از دغدغه‌ها و استرس‌های مهم کشاورزان است.

 • کارگرها مشغول کار - پدر در حال نظارت

  پدر کار کارگرها را به دقت زیر نظر دارد تا آن‌ها نشا را به درستی انجام دهند. نشا مانند کاشتن ستون برای برنجی است که 3 ماه بعد به بار می‌آید و اگر به درستی انجام نشود، در هنگام درو، برنج مطلوبی بدست نمی‌آید.

 • نتیجه نهایی همه تلاش‌ها و مخارج این چند روز

  بالاخره نشاکاری تمام شد. پدر همیشه می‌گوید سخت‌ترین مرحله کشاورزی، نشاکاری است و پس از نشا، هر کشاورزی احساس سبکی و برداشته شدن بار سنگینی از روش دوش خود را دارد. سه ماه بعد این زمین آماده درو است، برنج طارم هاشمی‌ای که در فروشگاه اینترنتی شمال‌برنج به فروش خواهد رسید.

 • دونوج (پرورش رتون)

  قسمتی از شالیزارمان که در آن کشت دونوج (یا رتون) انجام دادیم. دونوج برداشت مجدد برنج است و کشت دوم، نشای مجدد آن. کشت دونوج یا رتون، به کشتی گفته می‌شود که کشاورزان پس از دروی برنج، ساقه‌های باقیمانده شالی را مجددا آبیاری می‌کنند تا دوباره جوانه بزند. برنج دونوج دانه بلند، بسیار معطر و خوش پخت است و قیمت بالاتری نیز دارد.

 • دونوج

  پدر تصمیم گرفت بخشی از زمین خودمان را کشت دونوج انجام دهیم. دونوج به نسبت کشت دوم مزایا و معایبی دارد. از جمله مزایای آن اینکه سختی و زحمت و هزینه بسیار کمتری نسبت به کشت دوم دارد. در کشت دوم می‌بایست همه مراحل کشت اول دوباره تکرار شود ولی در دونوج اینطور نیست. در دونوج نیازی به خزانه برنج نیست چرا که شالی از جوانه ساقه‌های برنج پس از درو به طور خود به خود می‌روید. دونوج نیازی به تراکتور و شخم زدن ندارد. در ابتدای کار نیاز به آب زیادی ندارد ولی در کشت دوم، برای شخم زدن تراکتور در زمین خشک، نیاز به آب بسیار زیادی می‌باشد. نیاز به کارگر برای خزانه گیری و نشاکاری هم ندارد اما دونوج معایبی هم دارد؛ معمولا محصول کمتری به نسبت کشت مجدد می‌دهد، گرفتن محصول وابستگی زیادی به شرایط آب و هوا دارد و امکان دارد که بدلیل شرایط نامساعد کلا کشت دونوج هیج محصولی ندهد؛ توضیح بیشتر اینکه کشت دونوج در ادامه کار نیاز به آب بیشتری از کشت دوم دارد چون زمینی که شخم نشده نمی‌تواند آب را در خود نگه دارد و در سال‌های کم آبی اکثر زمین‌هایی که دونوج گرفته شده ترک می‌خورند و کشاورز مجبور می‌شود شالیزار را به حال خود رها کند. در صورت سرد و بارانی بودن بیش از حد پاییز نیز اصلا به مرز خوشه بستن نمی‌رسد و در حد گیاه ترد و مرغوب جهت خوراک دام باقی می‌ماند.

 • زخم‌های پای پدر

  پاهای زخمی و خسته پدر، نشان از سختی و فشار زیادی است که به او وارد شده. کشاورزی اساساْ کاری است پر رنج و طاقت فرسا، برنج کاران انسان‌هایی هستند رنج دیده و پرطاقت که همچون سنگ زیرین آسیاب، سنگینی نا ملایمات و سختی‌های کار و روزگار را بر گرده خویش می‌کشند و با کمترین چشم داشتی به تامین آذوقه کشور مشغولند؛ کسانی که نقش اساسی در بی نیازی کشور از بیگانگان ایفا می‌کنند و در عین حال برای حفظ آب و خاک این کشور از جان مایه می‌گذارند.

 • تنظیم نشا توسط کشاورز

  ده روز از نشا می‌گذرد. کشاورزانی که وسواس بیشتری روی زمین خود دارند، معمولا بعد از نشا به تنظیم آن و فاصله‌ی بین نشاهای کاشته شده می‌پردازند (در زبان محلی دِلِه نشا). پدر از همان روز بعد از نشا، با صبر و شکیبایی مشغول این کار است.

 • کشت دوم پس از 10 روز

  کشت دوم، ده روز بعد از نشا ...

 • دونوج پس از ده روز

  کشت رتون یا دونوج بعد از 10 روز. تا اینجا هر کشاورزی که به صورت دونوج زمین خود را آماده کرده، راضی است. کشاورزان می‌گویند امسال سال دونوج بود.

 • کمبود آب

  آب نهر در حال قطع شدن است. کم‌کم زمان روشن کردن پمپ‌ و گرفتن آب از زیر زمین توسط چاه فرا می‌رسد.

 • چاه آب

  چاه‌های آب که شریان‌های حیاتی شالیزار در فصل کم آبی هستند. این چاه‌ها در حدود 10 تا 30 متر (بستگی به محل حفر چاه) عمق دارند و به آب‌های زیر زمینی متصل هستند. آب‌ زیرزمین به کمک پمپ‌ به سطح کشانده می‌شود تا زمین کشاورزی را سیراب کند و از خطر مرگ نجات دهد. اکثر کشاورزان در کنار زمین خود، چاه مخصوص خود را دارند. کافی است کشاورز یکبار هزینه حفر چاه را بپردازد و تا مدت‌ها می‌تواند از آن استفاده کند.

 • خشک شدن نهر

  نهر آب خشک شده است. گاه و بی‌گاه آبی می‌آید و سریع قطع می‌شود که نمی‌شود به آن امیدی داشت. آب نهر هم که جاری می‌شود بر سر گرفتن آن نزاع ایجاد می‌شود. خبری هم از باران نیست. همه کشاورزان با استفاده از پمپ زمین خود را آبیاری می‌کنند و روی آب نهر هیچ حسابی باز نمی‌کنند. وضع ما نیز به همین گونه است.

 • کشت دوم پس از 20 روز

  کشت مجدد، بیست روز بعد از نشا ...

 • دونوج بعد از بیست روز

  دونوج بعد از بیست روز. به خشک بودن زمین دقت کنید؛ به طور کلی آبیاری کشت رتون سخت‌تر از آبیاری زمینی است که دوباره شخم شده و نشای مجدد شده است (کشت دوم).

 • کار کردن پمپ

  پمپ‌ها به شدت در حال کار هستند، همانند آفتاب که به شدت در حال تابش است و خبری هم از باران و یا حتی ابری شدن هوا نیست.

 • کشت دوم بیست روز پس از نشا

  کشت دوم، بیست روز بعد از نشا ...

 • تعمیر پمپ

  پمپی که می‌بینید مورد استفاده اکثر کشاورزان می‌باشد و دلیل آن، راحتی در حمل و نقل آن است. با بنزین روشن می‌شود و با نفت کار می‌کند. گاهی هم خراب می‌شود یا به اصطلاح هوا می‌گیرد و آب چاه را بالا نمی‌کشد که کشاورز باید سریع متوجه شود و به آن رسیدگی کند. اینجا پدر متوجه کم و زیاد شدن خود به خود گاز پمپ می‌شود و سعی در تعمیر آن دارد. مشکل از کوئل پمپ بود که با تعویض آن، مشکل برطرف شد.

 • کار پمپ در شب

  وقتی هوا به شدت گرم و آفتابی است، پمپ نمی‌تواند آب مورد نیاز زمین را در طول روز تامین کند چرا که آب قبل از اینکه به همه‌ جای مزرعه برسد بخار می‌شود، به همین دلیل گاهی اوقات کشاورزان از پمپ‌ در طول شب هم استفاده می‌کنند. قیمت این پمپ‌ها (که به پمپ روبین معرفند) بالاست و امکان سرقت آن وجود دارد. در ضمن مخزن نفت این پمپ کوچک است و فقط تا 3 ساعت دستگاه را روشن نگه می‌دارد و جدای این‌، امکان قطع شدن مکش آب به دلایل مختلف وجود دارد، به همین دلیل کشاورزی که در مزرعه خود پمپ روشن می‌کند نمی‌تواند آن را به حال خود رها کند. بارها نگرانی و استرس پدر را در این مورد دیده‌ام. شب‌هایی که پمپ در مزرعه روشن است من تا صبح بیدار می‌مانم و مواظب اوضاع هستم و پدر صبح پس از خواندن نماز، به زمین بر می‌گردد و جای خود را با من عوض می‌کند.

 • پمپ تک موتور

  نوع دیگر پمپ که مورد استفاده‌ی کشاورزان است، پمپ تک موتور می‌باشد. خود پمپ ارزان است ولی نیاز به موتور گرداننده دارد. از پمپ روبین آب بیشتری می‌دهد ولی حمل و نقل و راه‌اندازی آن مشکل است.

 • کشت دوم سی روز پس از نشا

  کشت دوم، سی روز بعد از نشا ...

 • دونوج بعد از سی روز

  دونوج بعد از سی روز. به خاطر گرمای هوا و آفتابی بودن شدید روزها، خوشه‌های برنج کمی زودتر بیرون آمده‌اند.

 • اولین خوشه‌های دونوج

  دونوج بعد از سی روز

 • زمین خشک

  با اینکه پمپ‌ به شدت مشغول کار است، ولی به دلیل گرمای هوا، آب در زمین باقی نمی‌ماند و زمین بلافاصله خشک می‌شود.

 • طوفان سهمگین

  بالاخره باران بارید ولی نه یک باران معمولی، بلکه به صورت طوفانی شدید. در ساعات اولیه صبح وقتی هوا هنوز تاریک بود باران به همراه باد شدید که سرعت آن به صد و ده کیلومتر بر ساعت می‌رسید به اضافه‌ی رعد و برق‌ شدید که پشت سر هم تکرار می‌شد و قطع نمی‌شد مازندران من جمله دابودشت و فریدونکنار را در نوردید. 5 کشته به همراه ویرانی‌های زیاد نتیجه این طوفان بود. هواشناسی پیش‌بینی بارش را کرده بود ولی هیچ کس انتظار همچین طوفانی را نداشت. در ادامه چند عکس از خسارت‌های طوفان را مشاهده می‌کنید.

 • خسارت طوفان به منازل

  این تصویر متعلق به منزل همسایه‌ی ماست که پس از طوفان به این شکل در آمده. سرعت شدید وزش باد موجب کنده شدن سقف بسیاری از منازل شهری و روستایی شد که با بارش باران و نفوذ آب به داخل منزل وضعیت بسیار بدی برای ساکنین این منازل بوجود آورد. با تماسی که با سازمان مدیریت بحران برای کمک گرفته شد پاسخ آن‌ها این بود که خانه‌های زیادی در شهر همین مشکل را دارند و ما توان رسیدگی به روستا را نداریم و خودتان به داد خودتان برسید!

 • قطعی برق

  سقوط تیر چراغ برق در روستای ما (رئیس‌آباد). برق و آب روستا تا دو روز قطع بود.

 • کنده شدن درخت از ریشه

  کنده شدن درخت گردوی ما از ریشه. همین یک ماه پیش بود که به همراه پدر برای چیدن گردوها به بالای این درخت رفته بودیم.

 • افتادن تیر برق در شالیزار

  افتادن تیر چراغ برق به درون شالیزار و خسارت به آن.

 • افتادن درخت صنوبر

  درخت بزرگ صنوبری که سایبان زمین ما بود توسط طوفان به سمت جاده خاکی منتهی به زمین افتاد. برنج به باد مقاوم است ولی باغدارها از این طوفان خسارت زیادی دیدند.

 • شاهکار طوفان

  برای تصور قدرت طوفان به این عکس دقت کنید که قسمت بالایی درخت به کجا پرتاب شد.

 • همان عکس از زاویه‌ای دیگر

  شاهکار طوفان از زاویه‌ای دیگر

 • و اما قسمت خوب ماجرا

  بارش باران کار خود را کرد. شالیزار کشاورزان پر از آب شد. حتی نهر آب هم پس از مدت‌ها خشکی از آب گل آلود پر شد. کشاورزها، پمپ‌های خود را جمع کردند و خیالشان از آب کمی راحت شد.

 • دونوج پس از طوفان

  دونوج، پس از طوفان. حدود 35 روز از درو کشت اول می‌گذرد و زمین برای اولین بار در این مدت پر از آب شده است حتی با قویترین پمپ و پر آب ترین چاه هم امکان آب گرفتن شالیزار به صورتی که مشاهده می‌کنید نبود.

 • کشت دوم پس از طوفان

  زمین پر از آب و خیال راحت پدر. شالی‌های زرد رنگ که بین شالی‌های سبز قرار داشته و حالت پوسیده دارند به دلیل کرم خوردگی به این شکل درآمده‌اند و خراب شده‌اند. برنج کشت دوم به نسبت کشت اول پخت بهتری دارد ولی برای مقابله با کرم‌ها و سایر آفات، کشاورز مجبور به استفاده از سموم کشاورزی بیشتری هستند و اگر نه تمام مزرعه به همین شکل در خواهد آمد و کل محصول توسط کرم‌ها خورده خواهند شد؛ در کشت اول به دلیل شرایط آب و هوایی آفات بسیار کمتری وجود دارد و برنج کشت اول تقریبا ارگانیک است.

 • کشت دوم پس از 40 روز

  اواسط شهریور است و 40 روز از نشا می‌گذرد. تا چند روز دیگر پدر آب زمین را قطع می‌کند و زمین را به اصطلاح خشک می‌کند.

 • دونوج پس از 40 روز

  خوشه‌ها بزرگتر شده و در حال تغییر رنگ می‌باشند. دیگر نیازی به آب برای دونوج نیست؛ زمین باید خشک شود و اگر آبی در زمین وجود دارد به نهر منتقل شود ولی مهر در مازندران همیشه با بارندگی همراه بوده و از اینجا کم‌کم مشکل اصلی کشت دوم و دونوج برای کشاورزان شروع می‌شود؛ بارندگی در نزدیکی زمان درو!

 • دونوج پس از 60 روز

  شالیزار دونوج به رنگ طلایی در آمده و سنگینی دانه‌های برنج موجب خم شدن ساقه‌های برنج شده است؛ همه این‌ها می‌گوید زمان دروی دونوج نزدیک است.

 • کشت دوم پس از 40 روز

  کشت دوم در مقایسه با دونوج کمی عقب‌تر است (بدلیل ماهیت آن که نشا کاری از اول انجام شده است) و هنوز به آب احتیاج دارد.

 • تراکم بیشتر کشت دوم به نسبت دونوج

  همانطور که مشاهده می‌کنید تراکم کشت دوم بیشتر از دونوج است، بدین معنی که کشاورز از کشت دوم می‌تواند محصول بیشتری بدست آورد ولی در عین حال کشت دوم هزینه و زحمت بیشتری را می‌طلبد.

 • خوشه‌های سبز و زرد کشت دوم

  ترکیبی زیبا از خوشه‌های سبز و زرد در کنار یکریگر

 • شالیزار کشت دوم خوابیده

  این یکی از شالیزارهای اطراف است که بدین صورت در آمده و برنج به اصطلاح خوابیده است. این اتفاق به دلایل زیادی ممکن است اتفاق بیفتد ولی هر دلیلی که داشته باشد در نهایت موجب دردسر زیاد کشاورز برای درو می‌شود چون دهنه دستگاه کمباین درو به سختی می‌تواند تا آن ارتفاع پایین بیاید و برنج را به درون دستگاه بکشد و دروی دستی هم بسیار سخت و پر هزینه و زمانبر است.

 • دروی دونوج - 18 مهر

  دستگاه کومباین در حال دروی دونوج پس از 70 روز از دروی کشت اول - 18 مهر 1395

 • دروی دونوج

  دستگاه کومباین در حال دروی دونوج

 • محصول دونوج امسال

  نتیجه دونوج امسال که خدا را شکر خوب و رضایت بخش بود؛ این بینج باید به کارخانه شالیکوبی برای تبدیل به برنج سفید دانه بلند منتقل شود. تقریبا به اندازه‌ی نصف کشت اول از این زمین محصول گرفتیم که طبیعی است؛ در کل کشت دوم و دونوج محصول کمتری به نسبت کشت اول می‌دهند و سود کمتری برای کشاورز به همراه دارند.

 • دروی کشت دوم - 1 آبان

  دروی کشت دوم - 1 آبان 95 - کومباین در حال ورود به شالیزار برای دروی کشت دوم پس از 80 روز از نشا

 • دروی کشت دوم

  دستگاه کومباین در حال ورود به شالیزار؛ قسمت‌های کناری که از قبل درو شده مربوط به دو روز پیش است که در اوایل شروع کار درو و پس از چند بار دور زدن دستگاه کمباین، بارش سنگینی شروع به باریدن کرد و مجبور شدیم کار را رها کنیم، این بارش باعث شد برنج تا حد زیادی بخوابد و این کار را برای کمباین چی سخت می‌کند.

 • مهارت کومباین چی

  کمباین چی با دقت تمام ارتفاع دهنه را به حداقل ممکن می‌رساند تا تمام برنج به درون دستگاه کشیده شود

 • کار سخت دروی شالیزار خوابیده

  کمباین چی با دقت کار درو را ادامه می‌دهد، خوابیده بودن برنج، باعث می‌شود سرعت درو کم شود چون ارتفاع دهنه دستگاه از زمین کم است و زمین بدلیل بارش گلی و شل شده است کمباین باید به آرامی جلو برود.

پاسخگوی پرسش‌های شما هستیم.
  info@shomalberenj.com