• شالیزار سرسبز

  تصویر اول/ شالیزار سرسبز طارم هاشمی 25 روز پس از نشاکاری

 • شالیزار با برنج‌های خوشه زده

  همان شالیزار یک ماه بعد - خوشه‌های برنج در حال تغییر رنگ کامل هستند ...

 • خوشه زیبای برنج طارم هاشمی

  وجود خوشه‌های سبز نشان می‌دهد هنوز وقت درو نرسیده است.

 • خوشه‌ی زیبای برنج طارم هاشمی

  خوشه‌ای از طارم هاشمی خیس شده در اثر باران - افتادگی و تواضع خوشه می‌گوید زمان درو نزدیک است ...

 • شالیزار طلایی

  رنگ زرد شالیزار، می‌گوید زمان درو نزدیک است ...

 • شالیزار سر سبز

  40 روز قبل. شالیزارهای سرسبزی که بزودی زرد می‌شوند.

 • خوشه طارم هاشمی

  خوشه زیبای دیگری از طارم هاشمی مزرعه‌ی ما در آستانه درو. تلاش سخت کشاورز در حال نتیجه دادن است ...

 • ورود کمباین به زمین

  وقت درو فرا می‌رسد. پدر (احمد داودی) از هفته پیش نوبت کمباین را گرفته بود ولی با بارش باران کار درو یک روز عقب افتاد. به هر حال کمباین وارد شالیزار می‌شود تا محصول امسال را درو کند. چرخ‌های تانکی کمباین باید از محل خاصی بگذرد تا تعادل آن هنگام عبور از جوب بهم نخورد.

 • کمباین در حال درو

  خوشه‌های برنج به آرامی بین تیغه‌های کمباین قرار می‌گیرند، به طوریکه این تیغه‌ها خوشه‌ی برنج را نصف می‌کند.

 • کمباین در حال درو

  کمباین به صورت خطی و به اندازه پهنای تیغه‌های کمباین برنج را درو می‌کند تا مخزن آن پر شود.

 • کمباین در حال درو

  وقتی هر مسیر خطی به پایان خود نزدیک می‌شود، کمباین چی با مهارت خاصی مسیر را دور می‌زند، به طوریکه حتی یک خوشه هم هدر نرود و شالی‌ها به زمین نریزد.

 • کمباین در حال درو

  عموما برنج‌هایی که هنگام درو شل نمی‌شوند و اصطلاحا نمی‌خوابند، بهترین محصول برای دروی راحت می‌باشند.

 • کمباین در حال درو

  کمباین شلتوک را از ساقه برنج جدا کرده، آن را در مخزن خود ذخیره می‌کند و ساقه برنج (کاه) را به بیرون پرتاب می‌کند. این علف‌ها برای کشت مجدد و کشت رتون باید دوباره از مزرعه خارج شوند یا آتش زده شوند.

 • کمباین در حال تخلیه

  ظرفیت برنج در مخزن کمباین که حدود 5 کیسه بزرگ است پر شده و به کناره می‌آید تا با خالی کردن مخزن، برای ادامه درو دوباره به شالیزار برگردد. لذت برداشت محصول و دیدن نتیجه همه سختی‌هایی که کشاورز کشیده، سنگینی کیسه‌ها و گرد و خاک اذیت کننده را بی‌اثر می‌کند. خوشبختانه هوا ابری و تقریبا خنک است. در روزهای آفتابی، تحمل گرمای شرجی هوا غیر قابل تحمل می‌شود و سختی درو را چند برابر می‌کند. یاد درو سال پیش افتادم که روز درو، هم آفتاب شدیدی بود و هم ماه رمضان بود ...

 • بستن کیسه‌ها

  بستن کیسه‌ها برای انتقال آن‌ها به کارخانه شالیکوبی

 • محلی‌ها اگر گذرشان به مسیر درو کشاورز بیفتد، برای تبریک و آرزوی خیر و برکت به محل درو می‌آیند. شخص سمت چپ تصویر، محمدرضا جعفری پدر شهید هادی جعفری مدافع حرم و از دوستان پدر. این خربزه توسط کولی آورده شده که با آوردن خربزه مقداری برنج گرفت. این نوع فقیرها که معمولا موتور سوار هستند و چهرشان به جنوبی‌ها می‌خورد، با آوردن خربزه یا هندوانه و گاها دست خالی از کشاورز طلب برنج می‌کنند. پدر هم با سعه صدر دست هیچ کدام را رد نمی‌کند گر چه تعدادشان زیاد است و به طور مرتب به محل درو می‌آیند. متاسفانه نتوانستم عکسی از آن‌ها بگیرم.

 • کارخانه شالیکوبی

  برنج‌های درو شده برای جدا شدن شلتوک (پوسته) برنج از آن و تبدیل به برنج مصرفی به کارخانه شالیکوبی منتقل می‌شوند.

 • کارخانه شالیکوبی - دستگاه‌های جدید

  کارخانه شالیکوبی آزاده با دستگاه‌های پیشرفته و بروز. برادران آزاده امسال، حدود 300 میلیون تومان برای سرویس و اضافه کردن دستگاه‌های جدید هزینه کرده‌اند.

 • کارخانه شالیکوبی

  در کارخانه شالیکوبی شلتوک از برنج جدا می‌شود و برنج سفید از قسمتی که در عکس می‌بینید بیرون می‌آید. نیم‌دانه و سبوس برنج هم در قسمت‌های دیگری تخلیه می‌شوند. امسال بدلیل شرایط مساعد آب و هوایی، مقدار نیم‌دانه خیلی کم است و کشاورزان از محصول خود راضی هستند.

 • کارخانه شالیکوبی - محصول امسال ما

  برنج طارم هاشمی ما در حال بیرون آمدن از دستگاه. از زمان بردن محصول درو شده به کارخانه تا بیرون آمدن برنج سفید از دستگاه، حداقل سه تا چهار روز زمان لازم است. از طرف کارخانه با پدر تماس گرفتند و چون پدر مشغول آماده کردن زمین برای کشت مجدد بود من به جای او به کارخانه رفتم.

 • کارخانه شالیکوبی - سینی دَلِک گیر (جدا کننده شوآک)

  کار این سینی جدا کردن شوآک (به زبان محلی دَلِک) از برنج است. شوآک یا دلک به برنج‌های غیر همسانی می‌گویند که شبیه برنج اصلی نیستند و باعث افت کیفیت برنج اصلی می‌شود. برنج طارم هاشمی دابودشت و فریدونکنار از بهترین گونه‌های برنج خوراکی هستند و نه تنها نیم‌دانه، بلکه دلک و هر ضایعات دیگری در آن خود را براحتی نشان می‌دهد. مقدار کمی دلک و نیم‌دانه هم چنان در برنج باقی می‌ماند که در سورتینگ از آن جدا می‌شود. خوشبختانه یک واحد سورتینگ دقیقا در جلوی کارخانه قرار دارد که کار را برای ما راحت می‌کند. برنجی که خودمان مصرف می‌کنیم البته سورتینگ شده نیست و برنج مصرفی خودمان را مستقیم از کارخانه به منزل می‌بریم. سورتینگ شدن باعث هزینه اضافی می‌شود ولی برای کامل یکدست شدن و درجه یک بودن برنج لازم است.

 • برنج مصرفی ما در انبار

  برنج مصرفی خانواده ما. برنج موجود در بشکه لاکی اول، زوم شده است. این برنج شاید به ظاهر هیچ ناخالصی نداشته باشد ولی در بطن آن مقدار هر چند کم نیم‌دانه و شوآک وجود دارد. نکته مهم این است که کیفیت برنج خیلی از کشاورزها از نظر اندازه و ناخالصی مانند برنج ما نیست (به دلایل زیاد مثلا مشکل داشتن کمباین هنگام درو که برنج را خرد کند، یا کارخانه شالیکوبی‌ که کشاورز برنج‌هایش را به آنجا می‌سپارد. خود شالیزار هم موثر است، برای مثال بهترین کشاورز دابودشت اگر بخواهد در غرب یا شرق استان کشاورزی کند کیفیت آن برنج مانند برنجی که در این منطقه کشت می‌کند نخواهد شد یا علم و تعهد کشاورز به شالیزارش و یا به خاطر اتفاقات ناخواسته. برای مثال در روز درو اگر باران ببارد در حدی که فقط خوشه‌ها را خیس کند، مقدار نیم‌دانه برنج زیاد می‌شود و سایر دلایلی که در کیفیت پایین محصول نهایی موثر هستند که در این مجال فرصت ذکر آن‌ها نیست). بنابر این دلایل، اگر فرد خبره‌ای در تشخیص برنج نباشید، سورتینگ کردن برنج الزامی است. البته قابل ذکر است که کارشناسان خبره برنج‌ فروشگاه شمال‌برنج که در واقع کشاورزان قدیمی منطقه هستند و یک عمر با برنج زندگی کرده‌اند (معرفی شده در صفحه درباره‌ی ما) همواره بهترین برنج را برای مشتریان سایت انتخاب می‌کنند که هیچ کدام از مشکلات بالا را نداشته باشد. سورتینگ شدن این برنج‌های با کیفیت، یک عمل تکمیلی برای تضمین بهترین کیفیت و درجه یک بودن برنج‌های سایت است.

 • در حال بار زدن برنج برای انتقال به سورتینگ

  کارگرهای کارخانه شالیکوبی در حال باز زدن برنج ما می‌باشند. علی رنجبر در حال نظارت بر کار کارگرها. دستمزد کارگری آن‌ها را خود صاحب بار می‌پردازد یعنی ما.

 • انتقال برنج به سورتینگ

  سورتینگ دقیقا روبروی کارخانه قرار دارد که کار را برای ما راحت کرده است. کارخانه آزاده در حال پر شدن از برنج کشاورزان است. تقریبا اکثر کشاورزان درو خود را انجام داده‌اند. چون کشاورزان این منطقه طارم هاشمی می‌کارند زمان دروشان نزدیک یکدیگر است. ارقام پر محصول درو دیرتری‌ دارند.

 • راننده‌های نیسان برای طی همین مسیر کوتاه از کارخانه تا سورتینگ کیسه‌ای دو هزار و پانصد تومان اجرت می‌گیرند که اکثر تاجرها این مبلغ را می‌پردازند و برایشان اهمیتی ندارد. البته آن دسته از تاجرهایی که برنج خود را سورتینگ می‌کنند. اسم پدر پشت کیسه نوشته شده، در کارخانه برای تمایز بین برنج‌های کشاورزان، اسم آن‌ها را روی کیسه می‌نویسند.

 • ورود به سورتینگ

  ورود به سورتینگ ...

 • داخل سورتینگ

  فضای درونی سورتینگ خوشه ناب. چند سال پیش این سوله محل فوتبال ما بود که حالا با تغییرات گسترده به سورتینگ مجهز و پیشرفته‌ای تبدیل شده است. مدیریت سورتینگ به ما اجازه داد هر چقدر که بخواهیم عکس و فیلم بگیریم ....

 • داخل سورتینگ

  دو دستگاه سورتینگ کننده در این واحد سورتینگ قرار دارد. دستگاه کوچکتر سمت راست (به رنگ آبی) دستگاه بوجار کننده است که نیم‌دانه‌ها و دانه‌های کوچک و خرد را از برنج جدا می‌کند. سینی جدا کننده شوآک در کارخانه شالیکوبی را به یاد دارید؟ دستگاه‌های پیشرفته سورتینگ همان کار را بوسیله سنسورهای مخصوص انجام می‌دهند.

 • بوجار کردن برنج

  دستگاه بوجار کننده برنج که البته در مرحله آخر سورتینگ قرار دارد. یعنی ابتدا سورتینگ ضایعات برنج را جدا می‌کند و در آخر برنج به این دستگاه فرستاده می‌شود تا دانه‌های خرد و نیم‌دانه از برنج جدا شود. جالب اینکه این نیم‌دانه، متعلق به همان برنج مصرفی خودمان است که تصاویر آن را در بشکه لاکی مشاهده نمودید و به ظاهر کاملا یکدست دانه‌بلند به نظر می‌رسید. کارگر سورتینگ به ما می‌گفت که خیلی از تاجران برنج را فقط سورتینگ می‌کنند و دستگاه بوجار کننده را خاموش می‌کنند چرا که جدا شدن نیم‌دانه برنج، وزن برنج نهایی را کم می‌کند که به ضرر تاجر است (در واقع مانع از سود بیشتر تاجر می‌شود) ....

 • توری بوجار

  توری الک کردن برنج که برای تمیز کاری از دستگاه بیرون آورده شده است. کار این توری جدا کردن لاشه و نیم‌دانه از برنج است که به آن عمل بوجاری می‌گوییم. توپک‌های درون توری (شیطونک‌ بچگی‌هایمان) هم با ضربه زدن به توری‌ها، اجازه نمی‌دهند نیم‌دانه درون توری گیر کند و با حرکت لرزشی که دارد برنج را داخل آن به حرکت در میاورد. قیمت همین توری هفتصد هزار تومان است.

 • شوآک و ضایعات برنج

  شوآک و ضایعات برنج که توسط سنسورهای مخصوص دستگاه سورتینگ از آن جدا می‌شود. این سنسورها اجازه عبور هیچ چیز به جز برنج را نمی‌دهند، حال می‌خواهد شوآک باشد یا حشره یا شلتوک یا دانه‌های سیاه برنج یا هر چیز دیگر. ضایعاتی که در عکس می‌بینید نیز متعلق به همان برنج خودمان است.

 • سنسورهای دستگاه سورتینگ

  سنسورهای پیشرفته دستگاه سورتینگ که با تشخیص ضایعات، آن‌ها را از برنج جدا می‌کند.

 • برنج نهایی سورتینگ شده

  برنج سورتینگ شده خالص طارم هاشمی. مطمئن باشید همه کیسه‌های پر شده برنج‌های ما، به همین گونه می‌باشد چرا که ما بهترین برنج را از کارخانه برایتان انتخاب می‌کنیم و همیشه برنج را سورتینگ و بوجار شده تحویل مشتری می‌دهیم.

 • بسته‌بندی برنج

  بسته بندی برنج نیز در همان سورتینگ و توسط کارگرهای ماهر و دستگاه سر دوز و با کیفیت بالا انجام می‌شود. شخص با پیراهن زرد (کارگر محلی که به او عمو هانی می‌گوییم) کیسه را با مقدار دقیق 10 کیلو و 60 گرم پر می‌کند و نفر بعدی کیسه‌ها را می‌دوزد. این دوخت در عین اینکه خیلی راحت باز می‌شود بسیار محکم است (باز کردن آن لم خاص خود را دارد که آموزش آن در سایت قرار داده شده است). کیسه سفید بزرگ در سمت راست عکس، محل جمع شدن ضایعات است که به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • بسته بندی برنج

  با تاکید و نظارتی که ما کردیم و البته اعتمادی که به عمو هانی داشتیم، وزن همه کیسه‌ها به طور دقیق ده کیلو و شصت گرم زده شد ...

 • اتمام سورتینگ

  کار سورتینگ و بوجار کردن برنج رو به پایان است. روی خودروی نیسان را با پلاستیک ضخیم پوشاندیم چون احتمال می‌دادیم برنج کمی گرم شده و احتمال دارد باد باعث تغییر کیفیت جزیی آن شود. این کیسه‌های برنج خالص و درجه‌‌ی یک و آماده فروش، به انباری کوچک ما در محل که در واقع کمتر از دویست متر آنطرفتر از سورتینگ است، منتقل می‌شود.

 • انبار برنج شمال‌برنج

  این هم انبار کوچک ما که در واقع انبار نیست، اتاق منزل شخصی است و برنج در شرایط بسیار خوبی نگه‌داری می‌شود تا به فروش برسد. برای محافظت کامل و جلوگیری از هر گونه نم و رطوبت، دیوارها و کف اتاق به طور کامل با پلاستیک پوشانده شده‌اند. پدر می‌گوید برنج تا یکسال هم می‌تواند در این شرایط بدون هیچ خرابی و افت کیفیت و آفت گرفتن باقی بماند. ما کشاورزانی هستیم که دلمان می‌خواهد مردم ما در ازای مبلغی که پرداخت می‌کنند از برنج با کیفیت استفاده کنند و راه را برای این مورد هموار کرده‌ایم و بقیه را به خدا سپرده‌ایم.

پاسخگوی پرسش‌های شما هستیم.
  info@shomalberenj.com