• انتقال برنج فجر از نیسان به کارگاه بوجار

  تصویر اول/ برنج فجر در کیسه‌های بزرگ 80 کیلویی از نیسان به درون کارگاه بوجاری منتقل می‌شود تا بوجار (الک) شود و در بسته‌بندی‌های کوچکتر ده کیلویی بسته بندی و آماده فروش گردد.

 • برنج پاکستانی باسماتی

  برنج پاکستانی باسماتی در جلوی تاجر (کت سرمه‌ای) در حال ریختن به دستگاه و پس از آن برنج فجر (پشت سر فرد در کیسه‌های 80 کیلویی) ریخته می‌شود. کلیه عکس‌ها به صورت مخفی و دور از چشم تاجر گرفته شده است.

 • نتیجه برنج مخلوط شده

  همانطور که مشاهده می‌کنید برنج پس از خارج شدن از دستگاه یکدست شده و نشانه‌ای از مخلوط بودن ندارد. تاجر با ظرافت نوعی از برنج پاکستانی را انتخاب کرده که مطابقت کامل با برنج اصلیش (اینجا فجر) داشته باشد. نکته جالب تصویر، نوشته روی کیسه برنج است! بله درست حدس زدید، این برنج قرار است به اسم طارم محلی به فروش برسد!! به نوشته‌های روی کیسه دقت کنید، درجه یک، خوش پخت، خوش طعم، هیچ وقت در خرید برنج به این تعابیر توجه نکنید. هیچ معیاری با عنوان درجه یک یا درجه دو برای برنج وجود ندارد.

 • پر کردن کیسه با برنج مخلوط شده

  دو برنج پاکستانی و فجر به خوبی مخلوط شده‌اند ولی تاجر محترم برای سود بیشتر، مخلوط دو برنج را به خوبی بوجار نکرده است (به اصطلاح شل بوجار کرده) و می‌توان در برنج دانه‌های شکسته هم پیدا کرد. دقت داشته باشید که وجود نیم‌دانه همیشه به ضرر فروشنده است چرا که باید آن را ارزان‌تر و به عنوان لاشه بفروشد ولی با بوجار ضعیف و شل و در نتیجه جدا نشدن دانه‌های شکسته از برنج، می‌توان همان دانه‌های شکسته را به قیمت برنج اصلی فروخت. اما تشخیص وجود این دانه‌های شکسته نیاز به هیچ تخصصی ندارد و هر کسی متوجه آن می‌شود، اما ...

 • پر کردن کیسه با برنج مخلوط شده

  زاویه دیگری از برنج مخلوط شده و پر کردن آن در کیسه برای وزن کردن در ترازو. شخصی که در حال پر کردن کیسه است طوری تنظیم می‌کند که حدود 8 کیلو برنج در کیسه پر شود! برنجی که امروز توانستیم از آن عکس بگیریم برای تاجر حدود 6 هزار تومان در هر کیلو تمام شد و اگر او بخواهد به قیمت طارم محلی بوجار شده بفروشد می‌تواند به قیمتی حدود 11 هزار و پانصد تا 12 هزار تومان در هر کیلو (قیمت کنونی طارم هاشمی کشت اول) آن را به فروش برساند. بسیاری از تاجران، با پیشنهاد قیمت کمتر به مشتریان این برنج‌های مخلوط شده را به راحتی می‌فروشند و مشتری هم از اینکه توانسته برنج طارم هاشمی را به قیمت ارزانی بخرد خوشحال است در حالی که پیش خود فکر نمی‌کند چگونه این فروشنده برنج را به قیمت ارزانی به آن‌ها می‌فروشد و یا در مورد اکثر مغازه‌دار‌ها و مراکز پخش کیفیت و خلوص برنج، برایشان خیلی مهم نیست چون خودشان قرار نیست این برنج را مصرف کنند و بیشتر از همه فاکتور قیمت برایشان اهمیت دارد این مورد را ما خود به تجربه دیده‌ایم.

 • عدم پرکردن کامل کیسه با برنج مخلوط شده

  کیسه روی ترازو می‌رود و برنج مخلوط شده که شامل دانه‌های شکسته هم می‌شود به اندازه تقریبی 8 کیلو پر می‌شود، اما کیسه 10 کیلویی است!. بقیه و در واقع قسمت بالایی کیسه که در معرض دید اولیه و امتحان مشتری است با برنج دیگری پر می‌شود که از قبل آماده شده است ...

 • برنج خالص از قبل آماده شده

  برای حل مشکل مشاهده دانه‌های شکسته قسمت بالایی کیسه‌ها با برنجی که در تصویر می‌بینید پر می‌شود، برنج خالص فجر، که از قبل آماده شده و به طور سفت هم بوجار شده، یعنی هیچ نیم‌دانه‌ای ندارد و اگر مشتری بخواهد یکی یا چند تا از کیسه‌ها را تست کند هر چقدر هم متخصص برنج باشد متوجه دانه‌های شکسته و نیم دانه برنج نمی‌شود. جدای مزیت بالا برای تاجر، آن درصد کمی هم که احتمال برود مشتری از مخلوط بودن برنج مطلع شود هم از بین می‌رود چرا که برنج‌های بالایی یکدست و خالصند.

 • و بالاخره کیسه از برنج پر می‌شود

  کیسه به اندازه دقیقا ده کیلو از برنج پر می‌شود، البته تصور این هم که این تاجر وزن کیسه‌ها را به وزن برنج اضافه کند خنده دار به نظر می‌رسد، وقتی با تاجر صحبت می‌کردیم استدلالش این بود که من دارم کیسه‌ها را هم به مشتری می‌فروشم و می‌بایست وزن کیسه‌ها را نیز در نظر بگیرم. دوخته شدن سر کیسه‌ها از پایین‌ترین قسمت ممکن و با فشار انجام می‌شود تا در طی جا به جایی‌ ها برنج بالایی با پایینی مخلوط نشود!

 • برنج طارم هاشمی عطری خوش پخت آماده فروش!

  هدف کارگاه بوجاری، جدا کردن دانه‌های ریز و شکسته برنج از دانه‌های درشت و دانه بلند آن است که اینجا بیشتر برای مخلوط کردن برنج از آن استفاده شده است تا بوجار کردن آن. حدود 1300 کیلوگرم برنج فجر با قیمت تقریبی کیلویی 7 هزار تومان با 900 کیلوگرم برنج باسماتی پاکستانی که از نوع ضعیف آن بود و قیمت تقریبی کیلویی 4500 تومان داشت مخلوط شد و در نهایت محصول نهایی برنج طارم محلی درجه یک از آب در آمد! طبق صحبت‌های تاجر، این برنج قرار است به دست مصرف کننده برسد و نه مغازه‌دار یا پخش کننده. مخلوط کردن برنج طارم هاشمی با برنج فجر کار عاقلانه‌ای نیست چون شکل ظاهری این دو برنج از هم متفاوت است ولی وقتی تمام برنج از نوع فجر و نوع پاکستانی مشابه آن می‌شود دیگر تشخیص آن برای مصرف کننده‌ای که شاید تا به حال به جز دقت در اندازه دانه‌های برنج به خصوصیت دیگری از آن دقت نکرده ممکن نباشد که معمولا به همین صورت است. شاید اگر این خریداران در مورد تست کیفیت و خلوص برنج موسسه تحقیقات برنج کشور اطلاعات داشتند و حداقل یکبار این آزمایش را انجام می‌دادند و متوجه نوع برنجی که خریده‌اند می‌شدند دیگر از این تاجر خرید نمی‌کردند و می‌توانستند در ازای مبلغی که پرداخت می‌کنند برنج بهتری تهیه کنند. برنج محصول گرانی است و باید با چشم باز خریداری شود، نه از تاجری که با قسم و آیه و نوشتن کلمات خوش بر روی گونی کیسه برنجش را به فروش می‌رساند. صحبت زیادی با این تاجر کردیم که می‌گفت ماهی ده تن برنج می‌فروشم و برنج‌های پاکستانی را بدون مخلوط کردن به اسم طارم محلی می‌فروشم و خیلی حرف‌های دیگر که از آن‌ها می‌گذریم.

پاسخگوی پرسش‌های شما هستیم.
  info@shomalberenj.com